You are currently viewing illüstrasyon nedir
illüstrasyon nedir

illüstrasyon nedir

Kısaca illüstrasyon nedir?

illüstrasyon nedir? İllustrasyon bir sanatçı tarafından yapılan görselleştirme çalışmasıdır. Bir konuyu anlatan veya açıklayan bir çizimdir. Görselin çizilmesi şart değildir. Ansiklopedilerde bulunan görseller de illüstrasyon olarak adlandırıır. Çünkü açıklamada yazan yazıları anlatan görselleştirmelerdir.

Çinli filozof Konfüşyüs “Bir resim bin kelimeye bedeldir” diyerek görsel sanat ve imgelerin önemini belirtmiştir.

illüstrasyon nedir

Illüstrasyonlar herhangi bir metin olmadan, bir fikri veya konuyu tek başlarına açıklayabilirler. Çizimi görenler anlattığı hikayeyi görebilir, sanki metni okuyormuş gibi çizimi okuyabilbilirler.

İllüstrasyonlar görsel bir imaj oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Günümüzde illüstrasyonlar giderek fazla talep görmektedir. Bunun en büyük nedeni dijital dünyada firmaların anlatmak istedikleri konuları anlatabilmek için kullanabilecekleri en uygun materyal olmasıdır. Spesikik bir konuda fotoğraf bulmak oldukça zor, bu fotoğrafı oluşturmak ise oldukça maliyetli olabilir. Özellikle fotoğrafın kullanılacağı alana veya anlatmak istedi mesaja ait renk paletine uygun olması pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle illüstrasyon bu alanda kullanılması oldukça uygun bir materyal türüdür.

İllüstratör nedir, kimdir?

illüstrasyon nedir sorusunun cevabı ile birlikte illüstratör nedir onada değinmek gerekir. İllüstrasyon oluşturan kişilere genelde illüstratör adı verilir. İllüstratörlerler kalem ve kağıt ile sınırlı olmayan özellikle günümüz dijital dünyasında görüntü oluşturma için kullanılan çeşitli ortamlarda çizim yapabilen profesyonellerdir.

İllustrasyon Türleri;

Editoryal illüstrasyonlar

Editoryal illüstrasyon nedir. Genelde kitap,dergi, gazete veya websitelerinde yazı içerisindeki fikri daha iyi ortaya çıkartmak veya vurgulamak için yapılan çizimlerdir. Bu tür çizimler yanlarında vurucu metinler veya özet bilgiler olmadan anlam bulamayabilirler..

Reklam illüstrasyonları

Reklam ve tanıtım materyallerinde kullanılan, amacı dikkat çekmek olan ve metin olmadan kullanılabilen, akılda kalıcı ve vurucu çizimlerdir.

Konsept sanat

Film, dizi veya oyunlarda yapılacak işin atmosferini, karakterlerin görünüşlerini anlatmak veya fikirlerin gözle görünür hale getirilmesi için yapılan çizimlerdir. Özellikle ekiplerin proje için kullanılacak malzemeleri bulabilmesi için oldukça kritiktir. Amaç mükemmel bir çizimden ziyade, uygun ve yeterli bir çizim oluşturmaktadır.

Moda illüstrasyonları

Moda sektöründe tasarlanan kıyafetlerin dikilmeye başlanmadan önce nasıl görüneceğini belirleyen çizimlerdir.

Teknik (bilimsel) illüstrasyonlar

Teknik (bilimsel) illüstrasyon nedir? Herhangi bir bilimsel yada teknik konuyu veya malzemeyi açıklamak için yapılan çizimlerdir. Örneğin atmosferin katmanlarını anlatan bir dünya ve atmosfer katmanları çizimi. Veya okul ders kitaplerındaki her türlü çizim.

İngografikler

Herhangi bir grafiği veya veriyi anlatmak için oluşturulan çizimlerdir.

Ambalaj illüstrasyonları

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, şu ana kadar marketlerde gördüğünüz her türlü abur cuburun ambalajının üzerinde bulunan çikolata görseli illustrasyondur. Yüksek kalitede 3D görsel kullanmak yerine çoğu firma ürünlerini illustratörlere çizdirir. Bu sayede vektörel olarak oluşturulan bu çizim her türlü boyutta rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Leave a Reply